Знање

Која је величина машине за пелете од сечке најисплативија за производњу горива?

 

Размишљате о покретању линије за производњу пелета?Пошаљите нам свој циљ и сировину →

„Права“ величина машине за пелете не зависи само од коњских снага-већ је у функцији доступности сировина, локалне цене електричне енергије, структуре рада и вашег циљног тржишта. Мале линије (1–3 т/д) одговарају локалним микро-предузећима; средње линије (5–15 т/д) биланс улагања и размера; велике линије (20+ т/д) имају смисла само када су извори и канали за извоз већ обезбеђени. Овај чланак рашчлањује трошкове, профит и оперативне-уступке за сваки ниво, уз модел поврата у који можете да прикључите сопствене бројеве.

 

Кеи Такеаваис

  • Мала (1–3 т/д):Опрема са најнижом улазном баријером - процењена на 50.000–80.000 ЦНИ, напајање од 220 В, 1–2 оператера. Профит је вођен скоро-нултим трошковима сировина из локалног пољопривредног отпада.
  • Средње (5–15 т/д):Процењена укупна инвестиција 400.000–600.000 ЦНИ укључујући помоћне системе (дробилица, сушара, хладњак). 380 В снага, 3–5 радника. Групне поруџбине из реконструкције индустријских котлова побољшавају стабилност цена.
  • Велика (20+ т/д):Само опрема процењена на преко 800.000 ЦНИ; потребан је професионални фабрички простор, наменски ланац снабдевања сировинама и 10+ особље. Профит зависи од извозних тржишта и дугорочних{4}}уговора о откупу.
  • Формула поврата:Месеци=Укупна инвестиција ÷ (месечне тоне × нето профит по тони). Покрените бројеве са вашим локалним трошковима пре него што извршите обавезу.

 

 

1. Оквир за одређивање величине, а не само ценовник

 

Производња дрвених пелета није-величина-одговара-сваком пословању. Пречник машине, снага мотора и конфигурација матрице произилазе из једног практичног питања:колико тона дневно реално очекујете да ћете производити и продавати?

Три широка нивоа капацитета покривају већину стварних{0}светских инсталација. Доле наведене табеле користе тржишне процене прикупљене од кинеских добављача опреме и индустријских дискусија од почетка 2026. Третирајте сваку цифру као индикативну - добијате активну понуду за своју конфигурацију, локацију и сировину.

 

 

2. Мала-Скала: 1–3 тоне дневно

 

Коме одговара

Породичне радионице, сеоски предузетници, земљорадничке задруге покрећу споредни посао. Основна предност јеблизина сировине: слама, пиринчана љуска, пиљевина и остаци дрвета сакупљени у кругу од 10–20 км уз занемарљиву цену.

 

Процењени инвестициони и оперативни параметри

 

Ставка Типичан опсег (процена)
Главна машина за пелет 50.000–80.000 ЦНИ
Помоћни (мала дробилица, просијавање, паковање) 15.000–25.000 ЦНИ
Подна површина 20-40 м² (двориште или мала шупа)
Захтев за напајањем 220 В једнофазно{1}} (типично); неким моделима је потребно потврдити 380 В - пре куповине
Оператери 1–2
Дневни излаз 1–3 t

Све бројке су тржишне процене (домаћа Кина, К1 2026). Стварни трошкови зависе од бренда, конфигурације, локалног транспорта и увозних дажбина.

 

Возачи профита

 

  • Цена сировина:Ефективно нула ако се слама и пиљевина сакупљају са околних фарми. Ово је највећа полуга за профит.
  • Цена готовог пелета:Локална продаја фармама, стакленицима и сеоским домаћинствима обично износи 800–1.000 ЦНИ по тони (процена тржишта).
  • Нето профит по тони:200–400 ЦНИ након одбитка електричне енергије, радне снаге и потрошног материјала - широк распон вођен локалним ценама електричне енергије и трошковима рада.

 

Илустративан пример отплате (није гаранција):претпоставити 75.000 ЦНИ укупне инвестиције, 2 т/д производње, 25 радних дана/месечно, нето профит 300 ЦНИ/т. Месечно нето=2 × 25 × 300=15.000 ЦНИ. Отплата ≈ 75.000 ÷ 15,000=5 месеци. Ако сировина није бесплатна, враћање се протеже; ако искоришћеност опадне, враћање се протеже. Покрените своје бројеве.

Ограничења

Производни капацитети ограничавају приход. Линија од 2–3 т/д не може да опслужује велике индустријске уговоре, а конзистентност квалитета (влага, издржљивост) варира више него на већим, боље{3}}инструментисаним линијама. Овај ниво се такмичи по близини, а не по цени по тони.

 

 

3. Средња-Скала: 5–15 тона дневно

 

Коме одговара

Задруге, мала-до-средња предузећа (МСП) и предузетници који су већ потврдили локалну потражњу и могу да обезбеде сировину у великом обиму. Ово је слатко место за многе-учеснике у индустрији први пут.

 

Процењени инвестициони и оперативни параметри

 

Ставка Типичан опсег (процена)
Комплетна производна линија (пелетизатор, дробилица, сушара, хладњак, сита, транспортер, багер) 400.000–600.000 ЦНИ
Инсталација и пуштање у рад 30.000–50.000 ЦНИ
Подна површина 150–300 м² (наменска радионица)
Захтев за напајањем 380 В трофазни; укупна инсталисана снага типично 55–132 кВ
Оператери 3–5 по смени
Дневни излаз 5–15 t

Процене засноване на кинеском домаћем тржишту; ротациони сушач, млин са чекићем и против{0}}хладњак су велике помоћне ставке трошкова. Цене се разликују у зависности од бренда и нивоа аутоматизације.

 

Економија обима

Прелазак са 2 т/д на 10 т/д резова по-тони надземних. Већа серија сушења смањује енергију по тони за процењених 10–20 ЦНИ; Куповина сировине на велико може смањити трошкове сировина за 30–50 ЦНИ/т.

 

Приступ тржишту

На овом излазу можете да лицитирате за уговоре за реконструкцију индустријских бојлера (даљинско грејање, бојење текстила, прерада хране), где-откупни обим стабилизује цену. Домаћи индустријски- пелети (пречник 6–8 мм, ниска количина пепела) се обично продају по цени од 900–1.100 ЦНИ/т у Кини, мада су регионалне разлике велике.

 

Илустративна исплата (средња линија):укупна инвестиција 500.000 ЦНИ; излаз 10 т/д × 26 дана=260 т/месечно; нето профит 250 ЦНИ/т. Месечно нето=65.000 ЦНИ. Отплата ≈ 500.000 ÷ 65.000 ≈ 7,7 месеци. При 50% искоришћености поврат се удвостручује. Искоришћеност капацитета је променљива за стварање-или-променљиве - немојте правити линију од 10 т/д ако можете да обезбедите сировину само за 4 т/д.

 

 

4. Велика-Скала: 20+ тона дневно

 

Коме одговара

Основане фабрике са сигурним, више{0}}годишњим уговорима о сировинама и извозно{1}}оријентисаним продајним каналима. Ово није почетни ниво.

 

Процењени инвестициони и оперативни параметри

 

Ставка Типичан опсег (процена)
Комплетна производна линија (пелетизатор великог-капацитета, велика ротациона сушара, више-степено хлађење, аутоматско паковање у вреће, сакупљање прашине) 800.000–1.500 ЦНИ,000+
Грађевински радови (фабрика, репроматеријал, магацин готових производа) Веома зависи од сајта{0}}; буџет посебно
Захтев за напајањем 380 В трофазни; укупна инсталисана снага 200–500+ кВ
Оператери 10+ (производња, одржавање, контрола квалитета, логистика)
Дневни излаз 20–40+ t

Велики-наводи редова су специфични за{1}} пројекат. Горе наведени опсег покрива типичну кинеску-производњу „кључ у руке“, искључујући грађевинске радове.

 

Профит: ради се о уговору о откупу

Велике линије не зарађују новац на спот тржишту. Профит долази од дугорочних-уговора о снабдевању са електранама на биомасу (домаћим) или извозницима (Јапан, Јужна Кореја, ЕУ). Пелет за извоз{3}} може да кошта изнад 1.200 ЦНИ/т, али премија на цену долази са трошковима усклађености (погледајте одељак 5).

 

Са 3.000–5.000 т/годишње, добро вођена велика линија може да постигне годишњи нето профит у распону од 1,5–2,5 милиона ЦНИ (процена тржишта), али то претпоставља стабилну цену сировине, високо коришћење и уговор о откупу. Ништа од та три не може се узети здраво за готово.

 

 

5. Усклађеност тржишта ЕУ: шта извозници треба да знају

 

Ако ваш пословни план претпоставља извоз у Европску унију, правила су се значајно променила са РЕД ИИИ - ревидираном Директивом о обновљивој енергији, усвојеном као Уредба (ЕУ) 2023/2413. Три ствари су важне:

 

  1. Критеријуми одрживости и ГХГ су обавезниза инсталације веће или једнако 20 МВ топлотног уноса (чврста биомаса) и веће или једнако 2 МВ (горива на гасовиту биомасу). Државе чланице могу наметнути строже прагове.
  2. Сертификација је -треће стране, није само-проглашена.ЕУ признаје добровољне шеме као што су ИСЦЦ ЕУ и СБП (Програм одрживе биомасе) за доказивање усклађености. Шема верификује ваш ланац надзора од порекла сировине до тачке увоза.
  3. Квалитет је битан одвојено.ЕНплус® је доминантна сертификација квалитета пелета у Европи, покривајући ЕНплус А1 (премиум, пепео мањи или једнак 0,7%), А2 и Б разреде према ИСО 17225-2. Купци рутински наводе ЕНплус® А1 за стамбено грејање и А2/Б за индустријске котлове.

 

РЕД ИИИ је обавезујуће законодавство ЕУ, а не добровољна ознака. Извозници би требало рано да ангажују овлашћено сертификационо тело - утврђивање захтева за ревизионим трагом за сировину биомасе може потрајати месецима. Не потписујте уговоре о преузимању који су условљени сертификатима које још нисте добили.

За референцу, званични правни текст РЕД ИИИ је објављен на ЕУР-Лек-у, а ЕНплус® шемом управља Европски савет за пелет (енплус-пеллетс.еу). ИСЦЦ ЕУ документација се налази на исцц-систем.орг. Ове ресурсе наводимо у одељку Референце.

 

 

6. Модел поврата: прикључите сопствене бројеве

 

Ниједан објављени графикон рентабилности не може да одговара вашим локалним условима. Користите ову формулу:

 

Отплата (месеци)=Укупна инвестиција ÷ (месечне тоне × нето профит по тони)

где:

  • Тотал Инвестмент= опрема + монтажа + грађевински радови + почетни обртни капитал
  • Месечне тоне= дневна номинална производња × радни дани месечно × стопа искоришћености капацитета (ретко 100%; користите 60–80% за планирање)
  • Нето добит по тони= продајна цена − (трошак сировина + струја + рад + потрошни материјал + паковање + логистика) по тони

 

Два примера сценарија - попуните своје бројке:

 

Параметар Сценарио А (мали) Сценарио Б (средњи)
Називни капацитет 2 t/d 10 t/d
Оп. дана/месец 25 26
Коришћење 80% 70%
Стварни месечни учинак 40 t 182 t
Продајна цена (ЦНИ/т) 900 1,000
Укупни трошкови (ЦНИ/т) 600 750
Нето профит (ЦНИ/т) 300 250
Месечна нето (ЦНИ) 12,000 45,500
улагања (ЦНИ) 75,000 500,000
Отплата (месеци) ~6.3 ~11

Све цене су илустративне тржишне процене. Једини бројеви који су битни су они из ваше понуде и локалне анкете о трошковима. Почни тамо.

 

 

7. Структура трошкова према нивоу капацитета

 

Ставка трошкова Мала (1–3 т/д) Средњи (5–15 т/д) Велики (20+ т/д)
Опрема (процена) 50–80 хиљада ЦНИ 400–600 хиљада ЦНИ 800 хиљада ЦНИ–1,5 милиона+
Напајање 220 В (око 380 В) 380 В трофазни 380 В трофазни
Инсталирана снага (укупно) ~15–30 кВ ~55–132 кВ ~200–{1}} кВ
Оператери по смени 1–2 3–5 10+
Подна површина 20–40 m² 150–300 m² 500–1,000+ m²
Цена сировине/т (процена) ЦНИ 0–150 100–250 ЦНИ 150–300 ЦНИ
Цена електричне енергије/т (процена) 80–120 ЦНИ 60–90 ЦНИ 50–80 ЦНИ
Цена рада/т (процена) 50–100 ЦНИ 30–60 ЦНИ ЦНИ 20–40
Укупна цена по-тони (процена) 130–370 ЦНИ 190–400 ЦНИ 220–420 ЦНИ
Типична продајна цена (у земљи) 800–1.000 ЦНИ 900–1100 ЦНИ 950–1.200 ЦНИ
Опсег нето добити (ЦНИ/т) 430–870 ЦНИ 500–910 ЦНИ 530–980 ЦНИ

Важно:Ово су референтне процене, а не цитати. Цена сировина варира од нуле (само-слама) до тржишне цене (купљена пиљевина). Цене електричне енергије се разликују по покрајини и тарифном разреду. Цена рада зависи од региона. Опсег нето профита је широк јер су претпоставке{5}}на страни трошкова широке. Увек правите модел трошкова одоздо{7}}нагоре са сопственим подацима.

 

 

8. Како одабрати: Контролна листа за одлуку

 

Одговорите на ових пет питања пре него што контактирате добављача:

 

  1. Сировина:Која врста (тврдо дрво/меко дрво/слама/пиринчана љуска), какав садржај влаге при сакупљању, која цена по тони, која месечна количина је загарантована?
  2. Снага:Да ли имате 380 В трофазни{1}}напон на локацији? Ако је само 220 В, ваш плафон је отприлике 3–5 т/д.
  3. Купац:Ко ће купити пелет - локалне фарме, индустријске котлове, електране на биомасу или извозне трговце? Сваки канал има различите спецификације квалитета, захтеве за обим и услове плаћања.
  4. сертификација:Да ли ваш купац тражи ЕНплус®, ИСЦЦ ЕУ или СБП? Ако јесте, буџет 6–12 месеци и значајни трошкови за припрему ревизије и сталну усклађеност.
  5. Обртни капитал:Да ли можете да финансирате 2–3 месеца набавке сировина и оперативних трошкова пре него што стигне прва уплата клијента?

 

 

ФАК

 

К1. Која је најмања исплатива машина за пелетирање дрвне сечке?

Мала-машина за пелете која производи 1–3 тоне дневно може бити профитабилна за породичне радионице и сеоска предузећа када су сировине (слама, пиљевина, остаци дрвета) доступне локално по ниској цени или по нулти цени. Улагање у{4}}опрему почетног нивоа се процењује на 50.000–80.000 ЦНИ, са 1–2 оператера и напајањем од 220 В. Профитне марже у великој мери зависе од локалне цене сировине и продајне цене пелета - ако морате да купујете пиљевину по тржишним ценама, економичност линије од 2 т/д постаје тешка. Прво урадите локалну анкету о трошковима.

 

К2. Колико времена је потребно да се поврати инвестиција у линију за производњу пелета средње величине?

На основу линије од 10 т/д са процењеним нето профитом од 200–400 ЦНИ по тони и месечном производњом од ~250–300 тона, процењени период поврата је приближно 10–18 месеци. Стварни повраћај зависи од цене сировина, продајне цене, искоришћености капацитета (стварне-светске стопе су често 50–70%, а не 100%) и локалних цена електричне енергије. Користите формулу поврата у одељку 6 са сопственим бројевима.

 

К3. Да ли ми је потребна посебна сертификација за извоз дрвених пелета у ЕУ?

Да. Директива ЕУ о обновљивој енергији (РЕД ИИИ, Уредба (ЕУ) 2023/2413) намеће обавезне критеријуме одрживости чврсте биомасе која се користи за енергију. Извозницима је обично потребна сертификација-треће стране кроз признате шеме као што су ЕНплус® (квалитет, према ИСО 17225-2) и ИСЦЦ ЕУ или СБП (одрживост и уштеда ГХГ). Захтеви зависе од величине постројења, порекла сировине и крајње{10}}употребе. Увек потврдите тренутне захтеве код овлашћеног сертификационог тела пре него што се обавезате на извозне уговоре. Званични РЕД ИИИ текст је на ЕУР-Лек-у; ЕНплус® информације су на енплус-пеллетс.еу; ИСЦЦ ЕУ документација је на исцц-систем.орг.

 

Референце

  1. ИСО 17225-2:2021 - Чврста биогорива - Спецификације и класе горива – Део 2: Градисани дрвени пелети. хттпс://ввв.исо.орг/стандард/76088.хтмл (објављено 2021.)
  2. ЕНплус® шема сертификације дрвених пелета. Европски савет за пелет. хттпс://енплус-пеллетс.еу/ (приступљено 2026-08-06)
  3. Уредба (ЕУ) 2023/2413 (РЕД ИИИ) - о изменама и допунама Директиве (ЕУ) 2018/2001 о промовисању енергије из обновљивих извора. хттпс://еур-лек.еуропа.еу/легал-цонтент/ЕН/ТКСТ/ХТМЛ/?ури=ОЈ:Л_202302413 (ОЈ Л, 2023/2413, 31.10.2023.)
  4. ИСЦЦ ЕУ сертификат - Међународни сертификат о одрживости и угљенику. хттпс://исцц-систем.орг/цертифицатион/цертифицатион-сцхемес/исцц-еу/ (приступљено 06.08.2026)
  5. Програм одрживе биомасе (СБП) - ЕУ РЕД ИИИ документи. хттпс://сбп-церт.орг/еу-редиии-доцументс/ (приступљено 06.08.2026)
  6. Сви горенаведени стандарди и регулаторне референце су верификовани у односу на званичне изворе на дан објављивања. Бројке улагања и процене профита су тржишне{1}}индикативне и не треба их третирати као котације или гаранције.

 

Спремни да изградите своју линију за производњу пелета?

Реците нам своју циљну дневну производњу, врсту сировине и одредишно тржиште -, припремићемо конфигурацију и понуду у року од 24 сата.

 

Пошаљите упит

 

Или емаилwood@mikimz.com· ВхатсАпп+86 136 7305 0773

 

Можда ти се такође свиђа

Pošalji upit